Unie soukromých bezpečnostních agentur kritizuje návrh zákona

28. března 2017

Návrh zákona o podmínkách pro činnost soukromých bezpečnostních agentur nepovede k omezení šedé a černé ekonomiky z tohoto odvětví. Norma také obsahuje nejasnosti kolem udělování licencí, kdy žadatele mají schvalovat i tajné služby. Na dotaz ČTK to dnes uvedla Unie soukromých bezpečnostních služeb ČR. Zavedení licencí v oboru ale vítá. Předlohu čeká ve Sněmovně druhé čtení.

Vládní novela předpokládá, že pro provozování soukromých bezpečnostních agentur budou nutné licence. Podle předlohy je bude vydávat ministerstvo vnitra po prověření žadatele a se souhlasem tajných služeb. Mají být platné nejvýše deset let a žadatelé za ně budou platit.

Unie upozorňuje na situaci, kdy subjekt má bezpečnostní službu pro vlastní potřebu a není držitelem zbrojního oprávnění skupiny G. "Jinak řečeno, subjekt, který bude mít 300 strážných a povolí jim nosit jejich vlastní zbraně, nepodléhá žádné registraci, ani evidenci, tudíž stát se o něm ani nedozví, a tedy nemůže provádět žádnou kontrolu a díky tomu zde mohou vesele působit rozsáhlé struktury šedé a černé ekonomiky v této oblasti," uvedl prezident unie Jiří Kameník.

Stejný názor má i generální ředitel společnosti Securitas Michal Kuník. "Ustanovení o tom, že registrovat se musí pouze subjekty, které vykonávají bezpečnostní činnost se zbraní, a jsou tedy držiteli zbrojní licence skupiny G, vytváří tak obrovský prostor nejen pro vyhýbaní se cílům, které si tento zákon stanovil, ale i pro růst již tak obrovské šedé a černé ekonomiky v tomto oboru," dodal Kuník.

Podle Kameníka také není přesně určen kontrolovatelný postup koho a za jakých podmínek tajné služby budou prověřovat. "Je otázka, zda 'subjekt', nebo navržené členy statutárních a kontrolních orgánů společnosti," dodal prezident.

Vedle podrobnějších podmínek pro činnost bezpečnostních agentur norma stanoví přestupky a sankce až po odejmutí licence. Úprava by měla podle ministerstva vnitra přispět mimo jiné k vytěsnění nespolehlivých podnikatelů z tohoto oboru a ke zkvalitnění služeb pro zákazníky.

Podle šéfa Securitas v návrhu chybí klasifikace přestupků a doba, za kterou se přestupky "sčítají". "Tuto obavu máme spolu s dalšími kolegy již z toho důvodu, že některé opakované přestupky mohou vést k odnětí licence a jako nadnárodní společnost máme i některé ne zrovna optimistické poznatky v této oblasti například ze SR," dodal Kuník.

Bezpečnostní výbor navrhl i další úpravy navrhované novely. Například pod bezpečnostní poradenství by nově spadaly také služby v informační a kybernetické bezpečnosti. Upravit by se navíc měl trestní zákoník. Až osmileté vězení by hrozilo lidem, kteří by kvůli nějakému prospěchu způsobili jinému člověku újmu pořízením, zveřejněním nebo shromažďováním záznamu neveřejného slovního projevu nebo jiného projevu osobní povahy.

Firmy na trhu bezpečnostních služeb nyní v ČR zaměstnávají přes 46.000 pracovníků. V ČR působí v oboru 6700 firem. Obrat trhu s komerční bezpečností dosahuje zhruba 18 miliard korun ročně. Dalších šest miliard představuje podle odhadů šedý trh.

Zdroj: ČTK - 22.3.2017