Bezpečnostní pracovník je profese, kterou lidé neprávem podceňují

31. března 2015

Přepis článku z deníku MF Dnes, kde zástupce SECURITAS ČR vyvrací některé mýty, které se tradují o zaměstnání bezpečnostního pracovníka. Ve skutečnosti může být jeho práce docela zajímavá, napínavá i dobře ohodnocená.

Také vás automaticky napadají myšlenky, že bezpečnostní pracovník má nízkou kvalifikaci, odvádí laxní práci bez výsledků a také si málo vydělá? Právě takto vypadají nejčastější mýty o lidech, kteří každoročně zachrání život či zdraví desítkám občanů, pátrají po kapsářích v supermarketech nebo se podílejí na dopadení celostátně hledaných zločinců.

Mýtus 1. Nekvalifikovaný pracovník bez velkých znalostí

Dosažené vzdělání, základní, středoškolské nebo jiné, se jistě bezpečnostním pracovníkům hodí. Nicméně pro zvládání krizových situací, když jde i o život, je to málo. V mezinárodních agenturách proto musí procházet specializovanými vzdělávacími kurzy. Loni naši pracovníci zachránili 23 lidí před smrtí nebo vážnými zdravotními následky. Šlo například o zákazníky, kteří si vyrazili na nákup a dostali náhlý a silný epileptický nebo hypoglykemický záchvat (u diabetiků). V rámci firemního vzdělávání učíme naše lidi tyto záchvaty správně rozpoznat a poskytnout lidem adekvátní první pomoc do příjezdu záchranky.

Mýtus 2. Dělá neodpovědnou práci s nevelkými výsledky

Profese bezpečnostního pracovníka není jen o pochůzkách, jak si mnozí lidé myslí. Její součástí jsou akční zásahy proti nejrůznějším delikventům, které jsou nesmírně stresující. I na to musí být bezpečáci připraveni. V minulém roce jsme pomohli dopadnout desítku celostátně hledaných pachatelů, které jsme následně předali policii. Nikdy nevíte, jak dotyčný zareaguje, ale přibývá verbálního vyhrožování, útoků nožem nebo injekční stříkačkou. Proto naše lidi učíme psychologii profesního jednání i použití obranných prostředků.

Mýtus 3. Má nízké platové ohodnocení bez možnosti profesního rozvoje

Bohužel profese bezpečnostních pracovníků není nijak zvlášť celospolečensky ani platově ohodnocena. Avšak jako v každé profesi, jsou i mezi bezpečáky rozdílné platové podmínky. Rozhodně neplatí mýtus, že všichni pracují jenom za minimální mzdu. Například zkušení vedoucí pracovníci ostrahy mívají v krajských městech či u specializovaných zakázek až kolem dvaceti tisíc hrubého, což není v této profesi výjimkou. Existuje tady navíc prostor pro kariérní růst ze základních na manažerské pozice. Kdo je šikovný a má touhu se vzdělávat a jinak profesně rozvíjet, může dosáhnout i na vícenásobek minimální mzdy.

Ján Lakner, SECURITAS ČR