Skip to main content

Perimetrická ochrana. Z čeho se skládá a kdy je vhodná?

Image pour PME Securitas Belgium

Perimetrická ochrana je v zabezpečovací branži hojně skloňovaným pojmem. Co to vlastně znamená? Kdy je taková ochrana vhodná? A jaké technologie lze využít? Na to se podíváme v následujících odstavcích.

Jednoduše řečeno, perimetrická ochrana je ochrana obvodu střeženého pozemku (slovo perimetr pochází z řečtiny a je to obecně obvod nějakého území). Perimetr se proto velmi často vymezuje katastrální hranicí pozemku a nejčastěji se označuje umělými bariérami – tedy plotem, zdí, bránou či brankou – nebo přírodními překážkami, jako jsou živý plot nebo vodní tok.

4 funkce ochrany perimetru

Perimetrická ochrana je tedy takovou „první linií ochrany“ – dává případnému narušiteli najevo, kde začíná „naše“ a kde tím pádem nemá co pohledávat. Funkcí má hned několik:

  1. Odrazení narušitele

  2. Zamezení vstupu cizí osoby/narušitele

  3. Zpomalení postupu k objektu pomocí mechanických zábranných systému (zkráceně MZS, např. plot)

  4. Včasná detekce neoprávněné činnosti narušitele prostřednictvím detekčních prvků (to je např. poplachový zabezpečovací a tísňový systém – PZTS – nebo kamerový systém)

Z výše uvedeného je zřejmé, že perimetrická ochrana se skládá obvykle z dvou částí – mechanického zábranného systému (MZS) a detekčních prvků, tedy PZTS a kamerového systému. Mechanický zábranný systém zabraňuje přístupu narušitele fyzickou bariérou. Jak již bylo zmíněno, zpravidla se jedná o ploty, branky a brány. Tento typ ochrany jde dále zefektivnit např. použitím vrcholových zábran (ostnatý drát, otočné válce atp.), podhrabových zábran (betonové desky nebo ocelové rošty) a závor či turniketů, které regulují průjezd vozidel a průchod osob.

Prvky detekce aneb Hlásit se musí

Detekční prvky slouží k monitoringu situace v oblasti perimetru a k ohlášení, že se o jeho narušení někdo pokouší. Z toho je zřejmé, že se bez nich spolehlivá perimetrická ochrana neobejde. Nejčastěji se využívá poplachový zabezpečovací a tísňový systém (zkráceně PZTS), který může být tvořen širokou škálou různých typů detektorů a senzorů (detailně se PZTS věnujeme v tomto článku).

Dalším častým detekčním prvkem je kamerový systém. Princip je jednoduchý: Kamera (nebo více kamer) snímá oblast perimetru a analyzuje obrazové změny v záběru. Moderní kamerové systémy využívají k monitoringu pokročilou videoanalýzu, což značně zpřesňuje detekci incidentů, a tím pádem významně eliminuje falešné poplachy (více o kamerových systémech najdete v tomto článku).

Kamery, PZTS, nebo oboje?

Jaké prvky tedy k perimetrické ochraně využít? Platí, že základem je kompletní, kvalitní a udržované oplocení (MZS), následně doplněné o kamerový systém s analýzou obrazu nebo PZTS. Je také důležité uvědomit si, že v případě použití MZS v kombinaci s PZTS není možné okamžitě zjistit, zda do střežené zóny skutečně vniknul nezvaný návštěvník, nebo se jedná o planý poplach způsobený např. zvířetem.

Využití kamerového systému připojeného na dispečink v mnoha případech značně zjednodušuje ověření poplachu. Operátor se jednoduše na místo poplachu podívá pomocí otočné kamery a vizuálně ověří, co se děje. Praxe tak ukazuje, že je vhodné zkombinovat všechny tři prvky perimetrické ochrany: MZS, PZTS i kamerový systém. Možnou alternativou k výše uvedeným prvkům je naše služba Remote Video Solutions (jak funguje se dočtete v tomto článku).

Je to všechno nutné?

Perimetrickou ochranu (i když ji tak naši předci jistě nenazývali) zná lidstvo po tisíciletí. Je to zkrátka první a nejdůležitější způsob, jak zabezpečit majetek před nezvanými hosty. Nutnost zajistit perimetrickou ochranu navíc mnohdy stanovují pojistné podmínky u spravovaného objektu. Určitá zařízení, například jaderné elektrárny, mají dokonce povinnost takové ochrany zakotvenou v zákoně.

Líbíl se vám tento článek?

Přečtěte si také:

Jak střežit průmyslový areál bez fyzické ostrahy?

Přístupové systémy: Vstup do budov dnes chrání vysoce sofistikované systémy

 

Kontaktujte nás ještě dnes!

Co pro Vás můžeme udělat? Napište nám zprávu prostřednictvím kontaktního formuláře.

An error has occurred while getting captcha image

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu s našimi zásadami ochrany osobních údajů, které si můžete přečíst zde. Odesláním formuláře potvzujete souhlas s těmito zásadami.

Litujeme, ale tento prohlížeč není podporován. Chcete-li využívat naše webové stránky, zkuste použít novější prohlížeč, jako je Chrome, Safari, Firefox nebo Edge.