Skip to main content

Bezpečnostní sektor v roce 2021: Co přinese letošní rok?

Securitas identifikovala trendy v zabezpečení 2021

15.4.2021

Umělá inteligence, bezpečnostní kamery jako detektory, kyberbezpečnost. To jsou některé z hlavních trendů, které budou mít zásadní vliv na bezpečnostní sektor ještě v tomto roce. Co konkrétního můžeme od roku 2021 očekávat? Představujeme pět hlavních trendů, které vzešly z debaty expertů na bezpečnostní technologie, kterou pořádala Securitas.

1. Umělá inteligence pomůže s detekcí zbraní

Letošní rok je přirozeně ovlivněný zásadními událostmi loňska. Pandemie udává hlavní světové téma už více než 12 měsíců, v českém kontextu bychom však neměli zapomínat ani na další bezpečnostní hrozby. Od konce roku 2019 se v České republice čtyřikrát střílelo v nemocnicích. Aktuálně se proto vyvíjí software pro kamerovou detekci zbraní, který už funguje s minimem falešných alarmů a dokáže spolehlivě a v reálném čase odlišit zbraň v ruce útočníka od velmi podobných předmětů, například šroubováků, deštníků či vrtaček. Významně tomu pomáhá růst výkonu samotných kamer, zvyšuje se i přesnost serverové analytiky na bázi hlubokého učení a AI.

2. Kamery nahrazují zabezpečovací ústředny. Nepotřebují už ani přenášet video

Silným aktuálním trendem je stěhování inteligence ze vzdálených serverů do samotného koncového zařízení, tedy do kamery. Analytické aplikace v kamerách opouští pixelovou analýzu a přecházejí k náročnější analýze objektové, založené na hlubokém učení. Velký skok je znát například v oblasti rozpoznávání RZ aut. V současné době dokáže samotná kamera číst značky ve třech jízdních pruzích zároveň a při rychlosti vozidel až 160 km/h. Zásadní je také fakt, že kamera dnes často ani nepotřebuje video ve vysoké kvalitě někam přenášet, stačí, když ho analyzuje a posílá jen extrahovaná metadata. Kamery se tak mění na chytré detektory a nahrazují zabezpečovací ústředny.

3. Přibývá hackerských útoků, roste důraz na kyberbezpečnost

Hackerské útoky na kamerové systémy jsou čím dál častější, a proto budou muset jejich provozovatelé spolupracovat s výrobci kamer na pravidelné aktualizaci firmwaru, včetně bezpečnostních záplat, dbát na vynucování netriviálních hesel a na další zásady kyberbezpečnosti. V Česku je velkým problémem zanedbaná údržba a aktualizace kamerových systémů. I bezpečně instalované kamery se tak s postupem času můžou stát snadnějšími terči pro hackery.

4. Technologie detekce a rozpoznání obličeje na vzestupu

Moderní systémy dnes dokážou rozpoznat tvář s pravděpodobností 1:100 milionů a v případě, že je tvář zakryta maskou či jinak maskovaná, přesnost pořád neklesá pod 1:1 milionu. Tato technologie tak nabízí velmi účinné řešení vedoucí ke snížení bezpečnostních rizik a rychlé identifikaci a vytrasování pachatelů trestných činů. Rozpoznání tváře se bude vlivem pandemie čím dál častěji využívat také v přístupových terminálech, kde bude populární alternativou dříve používaných systémů na bázi otisku prstů.

5. Ochrana soukromí jako nepřekročitelná linie

Protože česká i evropská legislativa v oblasti ochrany soukromí hovoří jasně, nové technologie budou velmi často fungovat v anonymizovaném režimu. Analytický software například přiřadí osobám ve videu pouze anonymní vektorové údaje, které poslouží k identifikaci a vyhledání konkrétní osoby v záznamu až poté, co příslušné orgány zahájily oficiální vyšetřování. Pokud jde o rozpoznání obličeje, v praxi bude možné technologii nasadit jen se souhlasem monitorované osoby. Příkladem můžou být už zmíněné přístupové terminály.

Jak jsme zmínili na začátku, na instalaci nových technologií má v současné době velký vliv pandemie, která vyvolala značnou poptávku po systémech k měření teploty, dodržování kapacitních limitů a po celkově bezkontaktních a bezobslužných zabezpečovacích řešeních.  Zvláště v případě termálních kamer však už v jarním období 2020 nastalo určité zklamání, když je podniky nasazovaly narychlo bez hlubšího pochopení technologie a bez dotažení procesů souvisejících s měřením tělesné teploty osob. V případě každého aktuálního trendu je proto vždy dobré vsadit především na „future proof“ řešení, která budou mít přidanou hodnotou i po skončení pandemických omezení. Příkladem mohou být počítací kamery v obchodech, jež kromě hlídání kapacity slouží i k marketingu a měření efektivity prodejny.

Kulatý stůl na téma aktuálních trendů v zabezpečovacích technologiích se konal 18. března 2021. Moderování debaty se ujal bezpečnostní poradce Michal Moroz (SECURITAS ČR), spolu s ním diskutovali technický ředitel SECURITAS ČR Jan Huml, inženýři společností Axis Communications a Hikvision Richard Malíř a Michal Srba a vývojář umělé inteligence Milan Pašek ze společnosti Quantasoft.

Líbil se Vám tento článek?

Přečtěte si také:

Co nás čeká v oblasti zabezpečení? Lepší analýza a predikce, ale i roboti

5 zásad, jak chránit firmu před únikem citlivých dat

Kontaktujte nás ještě dnes!

Co pro Vás můžeme udělat? Napište nám zprávu prostřednictvím kontaktního formuláře.

An error has occurred while getting captcha image

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu s našimi zásadami ochrany osobních údajů, které si můžete přečíst zde. Odesláním formuláře potvzujete souhlas s těmito zásadami.

Litujeme, ale tento prohlížeč není podporován. Chcete-li využívat naše webové stránky, zkuste použít novější prohlížeč, jako je Chrome, Safari, Firefox nebo Edge.