Skip to main content

Novinky v ochraně složek IZS: Balistická bariéra BALBAR

Na blogu Securitas se také dočtete, jak chránit občany i složky IZS proti střelbě nebo výbuchu 💣. Balistická bariéra BALBAR🧱.

24. 11. 2020

V minulém příspěvku jsme se věnovali bezpečnostní bariéře určené k ochraně měkkých cílů proti útoku prostřednictvím vozidla. Tentokrát se podíváme blíže na situaci, v níž je třeba chránit občany i složky IZS proti střelbě nebo možnosti výbuchu. To se týká záměrných i nezáměrných výbuchů (například v podobě nálezu nevybuchlé munice nebo při hrozbě sebevražedného atentátu) a dalších nebezpečných situacích, jako je např. útok osamělého střelce.

V případě vysoké koncentrace osob na veřejných prostranstvích jsou připravené bezpečnostní bariéry, jako je dříve zmíněný systém PROBAR od společnosti STRIX Chomutov, účinnou prevencí i ochranou. Oproti tomu je při zásahu proti osamělému střelci (útoků tzv. osamělých vlků přibývá i v Česku) nutné mít po ruce vysoce mobilní řešení, které lze v případě potřeby rychle přemístit a použít v různých prostředích, včetně vnitřních prostor (vzpomeňme na útoky v klubech a na koncertech, které se často nacházejí v suterénu nebo naopak vyšších patrech). Takové řešení se pak samozřejmě nemusí omezovat jen na zákroky proti násilným a teroristickým činům, ale složky IZS jej využijí i při zásazích u nevybuchlé munice nebo požárech s nebezpečím výbuchu.

Na vývoji balistické bariéry se podílelo i ČVUT

V rámci výzkumného projektu podpořeného Ministerstvem průmyslu a obchodu, společně s Fakultou stavební ČVUT v Praze a firmou PREFA Kompozity a.s., vyvinula pro tyto účely chomutovská geotechnická firma STRIX Chomutov a.s. „Mobilní ochrannou a balistickou bariéru – BALBAR“. Cílem bylo vytvořit mobilní vícestupňový ochranný systém, který by chránil složky IZS a v případě potřeby i civilní osoby ve výše uvedených rizikových situacích.

Systém BALBAR se skládá ze tří víceúčelových prvků: kompozitní desky s balistickou odolností, jež tvoří základní balistickou ochranu bariéry, pneumatické nosné konstrukce a vodního vaku, který plní úlohy zátěže a sekundární balistické ochrany. Při výbuchu vodní zátěž absorbuje účinky tlakové a rázové vlny, v případě průniku projektilu či střepiny skrz desku je vodní sloupec spolehlivě zastaví.

Reálný provoz potvrdil účinnost i flexibilitu

Vývoj byl ukončen koncem roku 2019 a technické řešení celého systému chrání patent. Hlavní výhoda bariéry BALBAR oproti jiným systémům je vysoká míra mobility a široké možnosti jejího využití, které prakticky vyzkoušeli a ověřili příslušníci stanice HZS Praha – Petřiny. Po ukončení vývoje a schválení prostředku k použití při zásazích byly první tři kusy bariéry předány právě stanici HZS Praha – Petřiny. K prvnímu reálnému nasazení bariéry došlo v březnu letošního roku při nálezu granátu na Praze-Smíchov.

Ochranná balistická bariéra BALBAR prokázala svoji účinnost při ochraně před účinky výbuchu, včetně tlakové a rázové vlny, zášlehům plamenů, nárazu letící tlakové lahve i fragmentům explodující munice či improvizovaného výbušného systému. Dokáže navíc zastavit projektily z krátkých i dlouhých ručních zbraní. Jedná se o první mobilní systém určený ke zvýšení bezpečnosti obyvatel, zasahujících složek a majetku v krizových situacích v ČR. Balistické kompozitní desky dále umožňují zvýšení ochrany klíčových objektů infrastruktury, jako jsou rozvodny, datová úložiště nebo řídící centra dopravy, energetiky a bezpečnostních složek.

Autor: Oldřich Novák, behaviorální bezpečnostní poradce SECURITAS ČR

Informační video a více technických specifikací najdete na webové stránce společnosti STRIX Chomutov.

Líbil se vám tento článek?

Přečtěte si také:

Novinky v ochraně měkkých cílů: Bezpečnostní bariéra PROBAR

Trendy v ochraně měkkých cílů

Kontaktujte nás ještě dnes!

Co pro Vás můžeme udělat? Napište nám zprávu prostřednictvím kontaktního formuláře.

An error has occurred while getting captcha image

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu s našimi zásadami ochrany osobních údajů, které si můžete přečíst zde. Odesláním formuláře potvzujete souhlas s těmito zásadami.

Litujeme, ale tento prohlížeč není podporován. Chcete-li využívat naše webové stránky, zkuste použít novější prohlížeč, jako je Chrome, Safari, Firefox nebo Edge.