Skip to main content

Fotbalový stadion v Teplicích přivítal podzimní část ligy

S novým kamerovým systémem zachytí každou tvář na tribuně

Publikováno
26 července 2023 13:02

Tisková zpráva ze dne 24. 7. 2023

Třetí největší fotbalový stadion v republice, teplická AGC Aréna Na Stínadlech má nový nástroj, jak zvýšit bezpečnost na tribunách. Monitorovací stanoviště a systém 6 kamer s extrémním rozlišením od společnosti SECURITAS ČR umožnil v sobotu 22. července při prvním ligovém zápase FK Teplice s Viktorií Plzeň zachytit každou tvář ve sledovaných sektorech, a identifikovat tak případné pachatele výtržností a přestupků. Naštěstí kamery ukázaly jen nadšené fandění korunované výhrou domácích.

Teplický fotbalový stadion byl už v době svého otevření v roce 1973 významnou sportovní stavbou ve světovém měřítku. Pod jménem ACG Aréna Na Stínadlech je nyní stadion ve správě FK Teplice a s kapacitou 18 221 sedících diváků je to po Letné a Edenu třetí největší fotbalový stánek v republice. Velikosti stadionu a nárokům 1. fotbalové ligy odpovídá i nově instalovaný kamerový systém, který teď v ostrém provozu prověří podzimní část fotbalové Fortuna ligy.

O bezpečnost při utkáních se stará policie spolu s agenturou

Ostrahu stadionu a pořadatelskou službu během zápasů má už několik let na starosti tým největší tuzemské bezpečnostní agentury SECURITAS ČR, která v minulosti na stadionu instalovala i přístupový systém s turnikety. „Každé utkání má své specifické nároky – v závislosti na očekávaném počtu diváků, charakteru hostujícího týmu a dalších okolnostech,“ říká Pavel Průša, bezpečnostní manažer stadionu ACG Aréna ze společnosti SECURITAS ČR. „Proto vždy v týdnu před zápasem organizujeme koordinační poradu se zástupci Policie ČR, při které probereme rizika a spolupráci složek policie s agenturou – podobné to bylo i v sobotu před utkáním s Viktorií Plzeň. Zatímco agenturní strážní mají na starosti spíše pořadatelské úkoly, řešení přestupků a incidentů je vždy prací policie – a stejně tak obsluha dispečinku kamerového systému.“

Kamery s extrémním rozlišením zachytí tváře

Nový kamerový systém si FK Teplice nejdřív vyzkoušel v podobě dočasné instalace, kdy si klub zapůjčil od agentury SECURITAS ČR řešení se čtyřmi kamerami speciálně pro dohled rizikových tribun při utkání se Spartou Praha v září 2022. Vzhledem k tomu, že se pilotní nasazení osvědčilo, od července 2023 je už v ostrém provozu trvalý kamerový systém. Ten jednak splňuje přísnější legislativu Ligové fotbalové asociace (LFA), zvyšuje pocit bezpečí návštěvníků a pořadatelům umožňuje lepší kontrolu dění na tribunách.  Systém pokrývá celkem 6 potenciálně rizikových sektorů a oblastí stadionu a skládá se ze 6 kamer, z nichž čtyři mají mimořádné rozlišení 40 Mpx a až 200mm optický zoom. Díky tomu dokážou zachytit jednotlivé tváře a v případě incidentu zajistit detailní snímek.

„Díky novým kamerám budeme moct garantovat vyšší úroveň bezpečnosti při utkáních – například pokud někdo odpálí při utkání světlici, může si být jistý, že jeho oblečení, místo na tribuně, a dokonce tvář identifikujeme přesně, a můžeme tedy tuto osobu rychle najít. Technickou správu systému má na starosti agentura SECURITAS ČR, která kamerový systém instalovala, samotný monitoring a reakci na vážnější incidenty jsou už v režii Policie ČR,“ uvádí Martin Kovařík, tiskový mluvčí FK Teplice, a dodává, že rozvoj kamerového systému bude pokračovat. „V dalších etapách chceme kompletně pokrýt kamerami celé hlediště i další veřejné prostory a nasadit automatické rozpoznávání tváří, které jsou uložené v archivu, spolu s napojením systému na turnikety. To umožní mimo jiné automaticky uzavřít vstup fanouškům, kteří mají problémovou minulost.“

Máte dotazy nebo zájem o bezpečnostní služby? Napište nám nebo volejte na 724 681 697.

Litujeme, ale tento prohlížeč není podporován. Chcete-li využívat naše webové stránky, zkuste použít novější prohlížeč, jako je Chrome, Safari, Firefox nebo Edge.