Skip to main content

30 let společnosti Securitas v ČR

Publikováno
15 prosince 2021 10:18

Od jediného dispečera k umělé inteligenci

Agentura SECURITAS ČR, jednička na tuzemské bezpečnostní scéně slaví třicet let svého působení na českém trhu. Její historie, která kopíruje technologický pokrok posledních tří dekád, je velmi zajímavá a bohatá. Podívejte se s námi na její hlavní milníky!

Vzpomínky na první poplach

Oficiální založení české pobočky agentury Securitas je datováno na 14. listopad roku 1991. Mezinárodní značku a základní know-how přinesla švédská mateřská firma, od začátku ale bylo jasné, že pobočka bude mít vysokou míru autonomie, která umožní nejlepší adaptaci na tuzemské podmínky.

První zázemí našla agentura SECURITAS ČR na Tylově náměstí v Praze 2. Nejednalo se o velké prostory a středobodem společnosti byl pult centralizované ochrany (PCO) o velikosti 2x2 metry, připojení bylo v té době realizováno pomocí hlasového telefonního hlásiče. Pamětníci vzpomínají, že na první poplach a jeho řešení se přišli podívat všichni přítomní pracovníci.

O rok později začala pobočka pracovat s novým PCO o velikosti 12 m2, ke kterému bylo připojeno pomocí telefonního připojení 50 hlídaných míst. Samotný PCO měl nepřetržitou obsluhu jednoho operátora. Díky své spolehlivosti a technické vyspělosti služeb nabírala agentura Securitas rychle nové klienty. V roce 1995 jich bylo 250 a o dva roky později potom 350. V těchto letech také přibyla rádiová síť – jako další možnost připojení objektů na PCO

Čekání na milénium – Y2K

Na přelomu tisíciletí již byla většina služeb agentury Securitas nějak spojena s počítači. Ve společnosti i odborné veřejnosti v té době pulzovala otázka – dokáží počítače zvládnout přechod na nové tisíciletí? Nezhroutí se jejich systémy?

Ač se nám to dnes zdá úsměvné, v té době šlo o relevantní obavy. To mělo za následek, že členové vedení společnosti SECURITAS ČR museli přelom milénia místo s rodinami a přáteli trávit v pracovním nasazení, aby mohli případný kolaps výpočetní techniky řešit v nejkratším možném čase. U PCO „slavil“ Silvestr dle očitých svědků celý tehdejší vrcholový managment.

V roce 1999 dosáhl pult centralizované ochrany plochy 50 m2. Zároveň bylo také zrušeno připojení k veřejné rádiové síti a Securitas začala využívat vlastní přenosové zařízení. V té době také jejích bezpečnostních služeb začínají využívat první objekty mimo Prahu. Připojení objektů je zajištěné s pomocí pevné telefonní linky, případně s pomocí sítě GSM.

Klienty se v tomto období stávají mimo jiné řetězce prodejen potravin SEZAM a MANA, předchůdci dnešního Albertu. Rok 1999 je významný i pro celosvětovou síť agentur Securitas, neboť její mateřská společnost kupuje legendární bezpečnostní agenturu Pinkerton.

Růst, akvizice a strategická partnerství

Po přelomu tisíciletí v České republice nadále stoupá množství připojených klientů. Milníku 1 000 připojení bylo dosaženo v roce 2003, roku 2005 už bylo spravováno 2 000 připojení a o dva roky později pak 5 000. V následujících letech stále roste počet připojených míst i díky akvizicím dalších menších společností v oboru.

V roce 2013 se česká pobočka Securitas stává jedním ze zakládajících členů projektu KRUH, který sdružuje řadu bezpečnostních agentur v rámci ČR. KRUH zajišťuje jednotný standard a postupy při zásahu, stejně jako jednotné ceny a fakturaci. V rámci KRUHu je k dispozici po celé ČR 209 zásahových vozidel. Průměrná doba příjezdu k hlášenému narušení je necelých 11 minut.

Technologie akcelerují: kamery, AI a IoT

V roce 2016 přichází Securitas s revolučním produktem, který rozšiřuje možnosti zabezpečení – s nabídkou pokročilých video systémů RVS (Remote Video Solutions). Tato na českém trhu unikátní služba kombinuje kamery s videoanalytickým softwarem, IP reproduktory a službu vzdáleného operátora dispečinku PCO, který se nyní nazývá Securitas Operations Center. Systém umožňuje přímé hlasové oslovení narušitele, což v podstatě ve 100 % zamezí kriminálnímu činu. Ve správě RVS bylo zpočátku 100 kamer a jejich počet postupně rostl. V roce 2019 to bylo 500 kamer a polovině letošního roku potom celkově 750 kamer. V oblasti kamerového dohledu byl důležitý také rok 2019, kdy začalo zapojování umělé inteligence při vyhodnocování poplachových situací. Počet falešných alarmů se tím snížil o 40 %.

V současnosti í dokážou systémy umělé inteligence ve službě RVS dokonce rozlišovat objekty a například rozeznat, že se v oblasti, kde mají jezdit pouze automobily, objevil chodec. Operátorovi se na monitoru zobrazí (včetně zásahového plánu) až ve chvíli, kdy je skutečně zjištěna poplachová situace. Spolu s kamerami se také zvýšil počet operátorských míst, jež je obsluhují. Z původních tří na současných šest až sedm. Každé z míst je obsazeno v režimu 24/7/365.

Další novinkou je zapojení sítě IoT. Na její bázi funguje systém bezpečnostních krizových tlačítek, jež jsou primárně určeny seniorům nebo zdravotně postiženým osobám, jež si jejich prostřednictvím mohou zavolat v případě nutnosti pomoc.

Budoucnost je v datech a digitalizaci

V současné době je SECURITAS ČR co se týče obratu i počtu zaměstnanců největší bezpečnostní agenturou v zemi. Zaměstnává 2000 pracovníků, má vozový park čítající 170 vozidel. V dispečinku SOC pracuje 47 operátorů, kteří se starají o 13 000 objektů. Mobilní patroly zajišťuje 36 specialistů, kteří procházejí náročným výcvikem. Na vzdělávání zaměstnanců se společnost soustřeďuje i proto, že ostraha budoucnosti nebude vyžadovat základní hlídače a vrátné, ale spíše operátory technologií.

Velkým tématem doby je také digitalizace. V té bude rok 2021 dalším velkým milníkem – všechny činnosti ostrahy v Česku mají být s koncem tohoto roku plně evidované v digitálním systému. Získaná data pomáhají jak zákazníkům, tak společnosti k tomu, aby dokázala zabezpečení plánovat a navrhovat maximálně efektivně.

Máte dotazy nebo zájem o bezpečnostní služby? Napište nám nebo volejte na 724 681 697.

Litujeme, ale tento prohlížeč není podporován. Chcete-li využívat naše webové stránky, zkuste použít novější prohlížeč, jako je Chrome, Safari, Firefox nebo Edge.