Chytré technologie začínají nahrazovat fyzickou ostrahu logistických a průmyslových areálů

21. června 2016

Bezpečnostní služby pro průmyslové areály a budovy v Česku se začínají digitalizovat a automatizovat. Společenské změny a technologické novinky otevírají prostor pro skandinávský model zabezpečení a integrovaná řešení ostrahy i v tuzemsku.

Chytré bezpečnostní kamery, pokročilé senzory, ale také požární hlásiče nebo docházkový systém v průmyslových areálech, to vše spojuje skandinávský model zabezpečení do jednoho řetězce. Všechny články si mezi sebou vyměňují informace v reakci na bezpečnostní rizika a poplachové stavy.

„Kde dříve působila pouze fyzická ostraha, dostávají stále častěji slovo inteligentní technologie, které někde doplňují a jinde dokonce zcela nahrazují lidskou pracovní sílu. Průmyslová revoluce 4. 0. otevírá prostor pro skandinávský model zabezpečení a integrovaná bezpečností řešení. Díky implementaci nových bezpečnostních technologií zvládne současně méně lidí více práce za stejnou pracovní dobu,“ uvedl Jan Peroutka ze společnosti Securitas.

Integrované řešení pro průmyslový areál může začít již u tzv. inteligentní vrátnice. Základním kamenem je přístupový systém, ať už na karty, čipy, automatické čtení poznávací značky nebo některý z biometrických prvků, jako je otisk prstu či scan obličeje.

„Návštěvníka tak mimo klasické recepční, která je přítomná v budově, může odbavit virtuální recepční – na dálku z operačního centra, které tak dokáže obsloužit více objektů,“ popisuje Jan Peroutka.

Inteligentní video-analýza obrazu

Jako další příklad digitalizace bezpečnostních služeb může sloužit chytrý monitorovací systém Remote Video Solution (RVS) s inteligentní analýzou obrazu. Jeden člověk zvládne s jeho pomocí stejnou práci, kterou by jinak dělalo několik lidí. Firmám to může přinést úspory a současně vyřešit i problém nedostatku vhodných pracovníků na trhu práce.

„I když jediný operátor obsluhuje například sto kamer, díky RVS nepotřebuje sledovat stejné množství monitorů. Jakmile kamera vyhodnotí poplach v konkrétním sektoru, spustí se obsluze automaticky pouze ten monitor, který zobrazuje ohroženou oblast. Zbylé monitory zůstanou ve spícím režimu. Operátor stav následně vyhodnotí a adekvátním způsobem zareaguje,“ vysvětluje Jan Peroutka ze Securitas.

Zdroj: http://logistika.ihned.cz/c1-65333360-chytre-technologie-zacinaji-nahrazovat-fyzickou-ostrahu-logistickych-a-prumyslovych-arealu