Firmy před Vánocemi lákají brigádníky. Přidají až 20 korun na hodinu

16. listopadu 2015

Firmy i personální agentury hlásí před Vánocemi výrazný nárůst brigádnických míst, v porovnání s jinými měsíci až dvojnásobně více. Zaměstnavatelé hledají nejčastěji brigádníky do obchodu, logistiky nebo gastronomie, poptávka sílí i v bezpečnostních službách. 

V rostoucím počtu volných míst se neodráží jen předvánoční sezona, ale také dobrá kondice ekonomiky. Lidé si na brigádách vydělají až o čtvrtinu více než loni. Vyplývá to z ankety mezi podniky.

Větší zájem firem o brigádníky potvrzuje personální agentura Manpower. „Některé segmenty, jako obchody, zasílatelské služby nebo i pošta výrazně navyšují počty zaměstnanců. Někteří až na dvojnásobek. Vánoce dají možnost přivýdělku až pro 20 tisíc lidí,“ uvedl šéf marketinku ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Od letošního jara podle něj dochází k velkým změnám na trhu práce. Prudce klesá nezaměstnanost v důsledku růstu ekonomiky. Lidé mají mnoho alternativních nabídek, což způsobuje cenový boj na trhu práce. Firmy tak musí brigádníkům platit až o 20 korun na hodinu více než loni. Jde tedy o 15 až 25procentní růst ve srovnání s minulým rokem, dodal.

Burgery i securiťáci

Nápor v předvánočním období je očekáván v gastronomii. Lídr rychlého občerstvení v ČR McDonald’s potvrzuje velkou nabídku nejen brigádnických míst. „V tuto chvíli nabízíme řádově stovky pozic v restauracích po celém Česku. Naše vysoká poptávka po zaměstnancích a brigádnících je dána tím, že nabízíme flexibilní systém směn, které jsou často i na zkrácený úvazek. To vyhovuje například studentům nebo maminkám na rodičovské dovolené, které si potřebují vydělat, ale i přizpůsobit si pracovní dobu dle svých možností,“ upozornila mluvčí McDonald’s Zuzana Svobodová.

Zvýšenou poptávku po brigádnících hlásí i bezpečnostní agentury. „V předvánočním období musíme zvedat personální kapacity až o 30 procent, abychom vykryli množství našich zakázek. Brigádníky hledáme hlavně na hlídání skladů a obchodů, máme desítky volných míst po celé republice, na které přijímáme muže i ženy. Před svátky a během nich zároveň navyšujeme výdělky, maximum je 135 korun na hodinu,“ uvedl Jan Peroutka z bezpečnostní agentury Securitas.

Navzdory předvánočního boomu brigád napříč celým trhem existují firmy, které spoléhají na vlastní síly. „Až na výjimky nábory brigádníků neplánujeme. Nákupní horečka s elektronikou a spotřebiči pro domácnost se v tomto období opakuje každoročně, proto můžeme v dostatečném předstihu efektivně rozvrhnout a využít stávající kapacity zejména s ohledem na práce ve skladech, při přejímce a doplňování zboží,“ poznamenala specialistka náboru z Expert Elektro Ingrid Janáčová.