Hlídací drony zaženou zloděje i žraloka

15. března 2016

Namísto psů by mohly v nedaleké budoucnosti hlídat majetek nebo prohánět zloděje drony – tedy populární bezpilotní letouny. 

Přehrajte si celý příspěvek 

Například japonská bezpečnostní firma Secom vyvinula dron, který případného zloděje dožene a vyfotí nebo natočí jeho tvář či SPZ. Plánuje se například, že by dron používal k polapení zloděje i síť. 

S drony experimentují i české bezpečnostní agentury: „Drony testujeme a narážíme na limity, které jsou dané například tím, že dron nemůže létat za každého počasí. Jestliže je mlha nebo prší, tak to může být problém, ale lidé počítají s tím, že budou použitelné neustále,“ říká expert na nové technologie zabezpečení Jan Peroutka z firmy Securitas. 

Smysl dronů Peroutka vidí při ostraze liniových staveb, jako jsou například plynovody nebo při střežení velkých ploch bez osvětlení, kdy tzv. virtuální obchůzkou doplní dron obchůzku člověka. 

Žraločí hlídka 

V Austrálli se tento týden spustí projekt, ve kterém drony s ozančením Life Safer budou monitorovat pohyb žraloků s infračervenou kamerou. Tyto drony budou žraloky nejen pozorovat, ale mají mít i funkci pomocnou, protože mohou v nouzi vypustit záchranný člun, odpuzující prostředek na žraloky a lékárničku.  

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/plus/trendy/_zprava/hlidaci-drony-zazenou-zlodeje-i-zraloka--1589298