Schovala televizi pod sukni a šla

31. března 2015

Tento článek, který byl publikován 26.3. v deníku Metro, se týká krádeží v obchodech a nákupních centrech. Sváteční nákupy lákají zloděje a kapsáře. Míří tam také policisté.

Nakupovat za pět prstů bývá celoroční hobby, ale o Vánocích a Velikonocích, které se blíží, bývají ale zloději ještě aktivnější. Například duben je podle Jana Laknera z bezpečnostní agentury SECURITAS obdobím, kdy objem krádeží oproti ostatním měsícům stoupá až o dvacet procent.

„Polovina krádeží jde na vrub organizovaných skupin. Mezi nejčastěji kradené zboží patří kožichy, kabelky, parfémy, ale také energetické nápoje a alkohol,“ říká Lakner, jehož firma má pod palcem přes dvě stovky obchodů v Česku. Není prý ani neobvyklé, že zloděj obchází s metrem oděvy s konkrétní velikostí, barvou, střihem i značkou, které pak další člověk ze skupiny odcizí. Lakner také připouští, že agresivita zlodějů chycených ochrankou při činu roste.

S tím, jaké mívají o svátcích ztráty, se ale obchodní řetězce chlubit nechtějí. Připouštějí jen, že více nakupujících znamená větší riziko krádeží i okradení. „Zákazníci velmi často zapomínají, jak rychle a nepozorovaně se mohou stát obětí nenechavce. Je důležité na tento fakt upozornit,“ uvedla Dagmar Krausová ze společnosti Ahold, která provozuje prodejny Albert. V několika prodejnách této firmy si také nakupující mohou všimnout i zvýšené přítomnosti policistů, kteří mají v tomto období lidem radit, jak si chránit své věci.

Jak to zkouší - nejčastější finty zlodějů v českých obchodech

  • Přátelské nákupy. Nakupující je domluvený s pokladní, která markuje například místo kartonu mléka pouze jeden kus.
  • Namarkujeme si levněji. K přelepování čárových kódů u zboží dochází zejména v obchodech se samoobslužnými pokladnami.
  • Mám tu jen basu piv. K dalším trikům patří vkládání drahého zboží do obalů s levnějším výrobkem, třeba tvrdý alkohol se přenáší v base od piva.
  • Skutečnou kuriozitou pak byla dáma, která si pod dlouhou sukni schovala televizor s úmyslem jej ukrást,“ líčí bezpečnostní odborník Jan Lakner.