SECURITAS ČR podpořila české veterány vojenských misí

12. listopadu 2018

V neděli dne 11. 11. 2018 se čeští vojáci zúčastnili slavnostního pochodu válečných veteránů REMEMBRANCE SUNDAY, konaného u příležitosti Dne válečných veteránů.

Přehlídka, kterou organizuje největší britská veteránská asociace The Royal British Legion, se každoročně koná přímo v srdci Londýna u pomníku Cenotaph za přítomnosti členů britské královské rodiny, premiéra a členů vlády. Pro české veterány je účast na tak významné společenské akci velkou poctou, která jim byla udělena za historický i současný společný boj ve světových válkách a novodobých konfliktech. Tato pocta byla v minulosti doposud udělena jen polským válečným veteránům.

Jsme hrdi, že společnost SECURITAS ČR přispěla na cestu do Londýna třicetičlenné skupiny českých vojáků, účastníků novodobých vojenských misí od historicky první české mise v Saudské Arábii v devadesátých letech, až po současné mise v Afghánistánu, Iráku a Mali. Doufáme, že se touto cestou podařilo získat pozornost české veřejnosti a upozornit na existenci českých vojáků – veteránů, účastníku zahraničních misí AČR.

Součástí programu skupiny byl i pietní akt umístění pamětních křížků a věnce do Field of Remembrance v Westminster Abbey se jmény našich padlých vojáků, včetně nedávno padlých vojáků Martin Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka. Křížky umístili nejbližší kamarádi a rodinní příslušníci padlých.

Skupina dále navštívila české velvyslanectví a dům Porchester Gate na londýnské ulici Bayswater road, místo, kde za druhé světové války sídlila československá vojenská zpravodajská služba řízená plukovníkem Františkem Moravcem, a kde se organizovaly paravýsadky vysílané na území protektorátu.

Pomyslnou třešničkou na dortu bylo pozvání českých vojáků do klubu organizátora pochodu veteránská asociace The Royal British Legion.

Související dokumenty