Skip to main content

SECURITAS představí nový typ školení požární ochrany

Publikováno
23 října 2019 09:30

Tisková zpráva ze dne 23. října 2019

Bezpečnostní agentura SECURITAS ČR přichází s novou službou školení požární ochrany ve firmách. Ve výcvikovém zařízení Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu se 24. října 2019 poprvé v Česku představí unikátní tréninkový vůz, který je uzpůsobený tak, aby si v něm zaměstnanci firem při školení mohli vyzkoušet reálný zásah proti plamenům. Akce vhodně koresponduje s Evropským týdnem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který se koná od 21. října.

V kanceláři začne hořet monitor nebo se vznítí mikrovlnka. Z místa se valí palčivý kouř, v danou chvíli rozhodují vteřiny. Věděli byste, jak se zachovat? „Zkušenosti ukazují, že při požáru jsou lidé v šoku, a větší část z nich tak často na plameny zareaguje nesprávným způsobem, například hasí hořící pánev s olejem vodou nebo při požáru nepoužijí správný hasicí prostředek, čímž se zvětší škody,“ říká školitel kurzu požární ochrany Filip Gundza ze společnosti SECURITAS ČR. Data ze Statistické ročenky Hasičského záchranného sboru ČR z roku 2018 ukazují, že ačkoliv jsou požáry v budovách z hlediska četnosti na druhém místě (častější jsou požáry volných prostranství), jsou zdaleka nejničivější, co se týče výše přímých škod. Rychlost a kvalita zásahu jsou přitom kritickým faktorem.

Speciální vůz SECURITAS Fire Trainer

Společnost Securitas se proto rozhodla dát prevenci praktický rozměr. Konkrétně 7,5tunové nákladní auto se zabudovaným systémem, který na požádání vytvoří simulovaný požár. Hořet v něm může kávovar, monitor, odpadkový koš nebo elektrický rozvaděč – tedy riziková místa, která se vyskytují ve firmách, ale i v domácnostech. „Nejčastější příčinou požárů v budovách jsou podle statistik elektrospotřebiče, typicky například rychlovarné konvice. Když odejde tepelná pojistka, zárodek požáru je na světě,“ pokračuje Filip Gundza. Školení se proto zaměřuje právě na elektrické spotřebiče. Jeho absolventi trénují hašení s vodními hasicími přístroji, které jsou ve voze k dispozici. Díky ovládacímu pultu jsou plameny pod kontrolou operátora, chytré senzory na místě pak hodnotí, zda účastníci tréninku požár opravdu úspěšně uhasili.

Cenná zkušenost a teambuilding v jednom

Školení obvykle podstupuje skupina 4–5 zaměstnanců, praktické části předchází teoretická příprava o délce, která odpovídá potřebám dané organizace. Skupin může být samozřejmě v rámci jednoho školení několik. „Služba má pro firmy i zaměstnance hned několik výhod. Nepopiratelně se jedná o velmi praktickou zkušenost, kterou mohou zaměstnanci zúročit při požární ochraně nejenom v práci, ale i v běžném životě. Je tu ale i teambuildingový aspekt – zkusit si na vlastní kůži zkrotit plameny je zážitek i adrenalin. Pro firmy je pak výhodné, že nemusí zaměstnance nikam vozit. Náš vůz přijede za nimi, kamkoliv je potřeba,“ popisuje Martina Němcová, obchodní ředitelka SECURITAS ČR, hlavní výhody nové služby.

Zákon firmám ukládá povinné školení zaměstnanců o požární ochraně. Zabezpečit jej musí všechny právnické a podnikající fyzické osoby, jež provozují činnosti, které jsou uvedeny v § 4 odst. 2 nebo 3 v Zákoně č. 133/1985 Sb., o požární ochraně. Proškolením zaměstnanců formou nové služby Securitas tak zaměstnavatel zároveň splní svoji legislativní povinnost. A přidá ještě něco navíc – reálnou zkušenost.

Představení nové služby i unikátního školicího vozu se koná ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR (Pod parkem 662, Zbiroh) dne 24. října 2019 od 11:30.

Máte dotazy nebo zájem o bezpečnostní služby? Napište nám nebo volejte na 724 681 697.

Litujeme, ale tento prohlížeč není podporován. Chcete-li využívat naše webové stránky, zkuste použít novější prohlížeč, jako je Chrome, Safari, Firefox nebo Edge.